Room 10 Winton School

Friday, June 1, 2012

Problem Solving.

Don't weep if you're not smart try this any way you don't need to be that smart.  
Ya see it goes like this don't worry there are no tricks.

A farmer spends $915 on stock which include lambs and ewes.
Lambs cost $16 each and ewes  cost $25 each.
How many lambs and ewes did he buy.

Now don't cheat here's the answer don't cheat and be a little prancer.







Answer (40 lambs & 11 ewes)




2 comments:

  1. Great problem solving question :-) It was a little difficult to read with some of the colours you have used.
    Emma Bryan

    ReplyDelete
  2. Good work Callum,I love how you gave us a question to try.

    TH

    ReplyDelete